A mai felnőttek örökké gyermekek maradnak – a nyugati kultúra nem hagyja felnőni a fiatalokat
2024. október 15. 08:33
Létezhet-e szebb és komplexebb kihívás a családok, iskolák, munkahelyek számára, mint hogy visszaadják az új generációknak a felnőttkorral járó kalandot és felelősséget?
Keith Hayward a patinás Koppenhágai Egyetem jogi karának kriminológiaprofesszora. Kifejezetten izgalmas elme: eredeti szakterülete a bűnözés és a populáris kultúra kapcsolata, a társadalmi folyamatok mély áramlatai és a terrorizmus összefüggései. Színes és széles körű érdeklődése nyomán a modern nyugati életvitel számos kísérőjelenségét tanulmányozta behatóan a graffititól az ibizai szórakozóhelyek kábítószerpiacáig, a hekkerszubkultúrától egészen addig, hogy miért és hogyan lett menő a dzsihád mint a lázadás egy formája a fehér fiatalok sokaságának körében.
Kiterjedt vizsgálódásai, eddigi tizennégy tudományos kötetének összeállítása nyomán Hayward erőteljes következtetésre jutott: közös bajaink legfőbb forrása, hogy a mai felnőttek örökké gyerekek maradnak, mert napjaink kultúrája nem hagyja felnőni a fiatalokat. Az Infantilised – How Our Culture Killed Adulthood (infantilizálva – hogyan ölte meg kultúránk a felnőttkort) kőkemény vádirat a modern korszellem és a woke világkép ellen.
Mit állít pontosan Hayward? Kezdjük a tényekkel. A gazdag országokban folyamatosan és drámai ütemben csökken azoknak az aránya, akik 30 éves korukra magukénak tudják a felnőttkor hagyományos ismertetőjegyeit: a saját otthont, az anyagi függetlenséget, a házasságot és a gyermeket. Az Egyesült Királyságban az 1960-as évek óta egy évtizeddel tolódott ki az önállósodás, az Egyesült Államokban pedig 130 esztendő alatt sosem mérték még ennyire alacsonyra azoknak a 18–34 éveseknek az arányát, akik önálló háztartásban élnek.
Szerzőnk szerint a társadalom egyszerűen infantilizálódott: az élet egyre több területén kezeljük úgy a fiatal felnőtteket, mint a gyermekeket, akik a legalapvetőbb dolgokban is oktatásra és védelemre szorulnak. A felnőtteknek készített internetes és televíziós reklámok gügyögnek és affektálnak, Hollywoodból a szuperhősök szinte teljesen kiszorították a felnőtt-történeteket. A közélet véleményformálói – lásd Greta Thunberg szürreális felemelkedését – tanulatlan és műveletlen „infantokraták” lettek. A nagyvállalatok babzsákkal és csocsóasztallal próbálják magukhoz vonzani a munkavállalókat, akik az „én igazságom” elv mentén akkor sem kérhetők számon, ha éppen gyatra munkát végeztek. A városi utcák és közintézmények tele vannak olyan információs táblákkal, amik magától értetődő dolgokra hívják fel a figyelmet, az iskolákban pedig a kiváltságosok és az elnyomottak közötti harc gyermekmeséjévé változtatták a történelemórákat. A tapasztalat és az előrelátás világát a modern nyugaton egyfajta „felnőttnapközi” váltotta fel – eltűnt a felnőttek autonómiája.
Hayward pontosnak tűnő diagnózisa mellé egyelőre nincsenek egyértelmű magyarázataink. A továbbtanulás, az iskolapadban töltött hosszabb életidő általánossá válása önmagában rontja a statisztikákat: ma a 25 év körüli amerikaiak 40 százaléka rendelkezik felsőfokú végzettséggel, szemben az 1960-as 8 százalékkal. A The Economist azt is megjegyzi, hogy a fogyasztói technológiák, például az okostelefonba szerelt kamerák önmagukban elkerülhetetlenné teszik a hülyeség, az öncélú játszadozás állandósulását a felnőttek között – ahogyan a saját lakáshoz jutás nehézsége, már-már reménytelensége sem segít időben felnőtté válni.
Létezhet-e szebb és komplexebb kihívás a családok, az iskolák és a munkahelyek számára, mint hogy visszaadják az új generációknak a felnőttkorral járó kalandot és felelősséget?
Keith Hayward: Infantilised – How Our Culture Killed Adulthood. Little, Brown, 2024
Az emberiség szokása, hogy csak a félresiklott forradalmakra emlékezik, a teljes sikert az idő múlásával pusztán adottságnak tekinti; ezért nem vesszük észre, hogy a kereszténység, a történelem legsikeresebb forradalma ma, a vallásosság visszaszorulásakor is meghatározza a világot – állítja Tom Holland angol történész.
A modern társadalom fejlődése a mentális és fizikai jóllét hanyatlásához vezetett; egy felsőbbrendű kultúrának nem lenne szüksége arra, hogy erőszakkal toborozzon híveket, a civilizációnk mégis tele van olyan rendszerekkel, amelyek a részvétel kikényszerítésén alapulnak – hívja fel a figyelmet Christopher Ryan pszichológus.
A Homo sapiens évezredeken át képes volt jól építeni, de száz évvel ezelőtt minden megváltozott – véli egy ír építészprofesszor. Azonban meglátása szerint küszöbön a trendforduló.
A Kozma utcai izraelita temetőben megtartott szertartáson több százan vettek részt és búcsúztak egy-egy szál virággal a világhírű tornásznőtől, aki éppen január 9-én töltötte volna be 104. életévét.
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 59 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Szergej Csagajev
2024. október 25. 14:46
(2/2.) Mindenki úgy viselkedik tehát, mintha nem lenne holnap (felelőtlen szexuális viselkedés, a másokkal való együttműködés késleltetése vagy egyenesen szabotálása, droghasználat stb.), csak sajnos ez mindenképpen el fog jönni. A boomerek voltak az első olyan nemzedék, akikkel könnyen és gyorsan eljátszatták az utódaik jövőjét. A következő generációk egyre inkább hoppon maradtak, ahogy a felhalmozó, tervező szemlélet a maradék felelősségvállalással együtt gyorsan kihalt. Nem véletlen, hogy a valaha gazdag országok folyamatosan szegényednek, és még csak most kezd igazán láthatóvá válni az elmúlt évtizedek közfelfogásban játszott pusztító hatása. A nyugati civilizációnak jelen formában lefőtt a kávé, de az igazat megvallva ezeket a társadalmakat felesleges lenne megmenteni, megváltozni úgyis csak külső-belső katasztrófa hatására tudnak majd, amennyire lehetséges.
(1/2.) A nyugati társadalmakban jó néhány évtizede mindenki első számú szülője állambácsi lett. Amióta világ a világ megfigyelték, hogy a fejlődés, előre tervezés és felhalmozás által teremtett jólét mindig kitermel egy folyamatosan erősödő parazita réteget magából. Ahogy ezek ragadják magukhoz a hatalmat, az élet minden területére szépen sorban beszivárognak, természetesen ennek érdekében elhúzzák a mézesmadzagot (majd gondoskodunk rólad, gondolkodunk és döntünk helyetted) a bamba nép előtt. Ahogy a többség megeszi a csalit, lassan vége a játéknak. Az emberek minden maradék erejüket és befolyásukat elvesztik azzal együtt, ahogy a felelősségeiket feladják. Ennek köszönhetően a tetteinknek egy ideig valóban nincsen hosszabb távú következménye. A szülő viselkedhet szemétláda módjára, a családja helyett a nyugdíj akkor is gondoskodik róla. A gyerek is lehet deviáns, a közösség az ilyen viselkedést már úgysem képes megfelelően szankcionálni.
(folyt. 2/2.):
A boomer-gyermekek által kiteljesedett a fogyasztói társadalom, amely a kényelmet, az élvezetek tucatjait, s a kellemetlenségek kiküszöbölést szolgálja, mint egy társadalmi méretű szülő a látszatfelnőttek felett. Folyamatosan létező pozitív ingerek dőlnek ránk, amelyet a pszichénk nem bír el, s idővel ellenáll neki. Kialakul a dopamin rezisztencia (lásd. Dr. Anna Lembke - "Dopaminkorszak" könyve), amely minden függőség jellemzője (alkoholizmus, drog, játékszenvedély , shoppingolás, pornó, stb.), s ma már a társadalom nagy része ebben él (motivációhiány az erőfeszítésekhez, felfokozott érzékenység a kellemetlenségekre, elégedetlenkedés, csak a felháborodás ad némi energiát, gyanakvások paranoiáig fajulóan, érzelem vezérelt döntések, az értelem ehhez csak magyarázat).
Magunkat kivéve, mindenkit, őrültnek látunk. A civilizáció látszólag fejlődik, noha hanyatlásba süllyedt, és hamarosan összeomlik, mert - gyermekként - nem ismerjük fel a kegyetlen valóságot.
(2/1.):
A felismerés nem új! Évek óta látom is, különösen miután a szülősített gyerek fogalma is a látókörömbe került. A boomerekkel kezdődött, akiket a II. VH után a szülei "soha többé ilyet" szellemben igyekeztek óvni védni mindentől, s nevelésükkel nem integrálták őket a felnőtt világba. Új korosztályt is alkottak, az "ifjúságot". S freudi elszóláskén is értelmezhető a "We are the world, we are the children!" mozgalmi fellángolás is. Már ők sem akartak elegendő utóddal pótolni a népességet, inkább a bulizásba merültek, meg disco-ba, meg rock koncertekbe, a küzdelmes élet helyett. A gyermekeik pedig kénytelenek voltak pótszülőként viszonyulni hozzájuk. És ők is gyermekek maradtak, s vitték tovább a szemléletüket. (folyt. köv: 2/2.)